5 En İyi Ankara Beyin Cerrahisi Doktoru

5 En İyi Ankara Beyin Cerrahisi Doktoru

1. Prof. Dr. Hasan Çağlar Uğur

Prof. Dr. Hasan Çağlar Uğur

1972 yılında doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimini Hatay’da tamamladım. 1988 yılında girdiğim Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1994 yılında mezun oldum. Mecburi hizmetimi Niğde’nin Bor ilçesinde tamamladıktan sonra 1995 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji bölümünde ihtisasa başladım ve 2001 yılında uzman oldum.

Aynı sene içerisinde Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde misafir araştırmacı olarak Prof.Dr. Mehmet Öztürk ile beyin tümörleriyle ilgili çalışmalar yürüttüm.

2002 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman olarak göreve başladım. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nda başladığım doktora eğitimini 2005 yılında tamamlayarak bilim doktoru unvanını aldım.

20052006 yılları arası Harvard Üniversitesi Brigham Women’s ve Children’s Hospital, Boston, MA /USA de Dr. Peter Black’in laboratuvarlarında beyin kanserlerinin genetiği ile ilgili projeler üzerinde çalıştım ve intraoperatif MR ameliyatlarına katıldım.

Miami Jackson Memorial hastanesinde Dr Heros ve Dr Marcos’un ekibini izledim ve mikro cerrahi kursunu tamamladım. Daha sonra Hannover International Neurological Institute’de Dr. Sami’nin ameliyatlarını gözlemledim.

2008 yılında doçent oldum,2014 yılında profesör oldum. Uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış 79 adet bilimsel makalem bulunmaktadır.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel kliniğimde hastalarıma hizmet vermekteyim.

2. Prof. Dr. Hakan Sabuncuoğlu

Prof. Dr. Hakan Sabuncuoğlu

1965 yılında Ankara’da doğdum. TED Ankara Koleji’nden 1983’de, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1991 yılında mezun oldum. 2004 yılında uzmanlık eğitimini tamamladım.

Uzmanlık öğrenimini SSK Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladım. 20042006 yılları arasında Ankara Güven Hastanesi’nde nöroşirurji uzmanı olarak çalıştım.

2003-2004 ve 2007-2008 yılları arasında ABD’de Barrow Neurological Institute’da Spetzler’s Neuroresearch Fellow olarak bulundum. 2007 yılında Türk Nöroşirurji Derneği En İyi Spinal (omurga) Cerrahi Araştırma Ödülü Yarışmasında ikincilik kazandım.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel kliniğimde hastalarıma hizmet vermekteyim.

3. Opr. Dr. Erkin Gonca

Opr. Dr. Erkin Gonca

Opr. Dr. Erkin Gonca Tarsus Amerikan Koleji’nde tam burslu olarak okudu. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni tam burslu olarak bitirdi. Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde uzmanlık eğitimi aldı.

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamladı. Antalya Kepez Devlet Hastanesi’nde Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Sorumlusu olarak görev yapmış ve Ankara Etimesgut Devlet Hastanesi ‘nde görev yapmıştır.

Operasyonları ağırlıklı olarak omurga cerrahisi üzerinde yoğunlaşmıştır. Türk Nöroşirurji Derneği ve Spinal ve Periferik Sinir Cerrahisi Öğretim ve Eğitim Grubu aktif üyesidir.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

4. Prof. Dr. Alp Özgün Börcek

Prof. Dr. Alp Özgün Börcek

Alp Özgün Börcek 1978 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamlayarak 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ ne girdi. 2002 yılında mezun olup, aynı yıl Gazi Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Asistanlığının son yılında AANS Uluslararası Seyahat Bursu ile Kanada’da Toronto Üniversitesi’ ne bağlı olan Sick Children Hospital’da Prof. Dr. James Rutka ile pediatrik nöroşirürji üzerine çalıştı.

20092011 yılları arasında Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamlayarak 2011 yılında Gazi Üniversitesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı, Pediatrik Nöroşirürji Bilim Dalı’ nda Prof. Dr. M. Kemali Baykaner ile birlikte çalışmaya başladı.

2015 yılında doçent ünvanı alan Alp Özgün Börcek’ in ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış 70′ in üzerinde bilimsel makalesi, bilimsel kitaplarda 13 bölüm yazarlığı bulunmaktadır.

Uluslararası 2 projede araştırmacı olarak çalışan Dr. Börcek, 2011-2017 yılları arasında yüksek bütçeli bir TÜBİTAK projesinin yürütücülüğünü icra etmiştir. 2019 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile birlikte çeşitli yapay zeka uygulamalarının sağlık alanında kullanılması üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Bir çok ulusal ve uluslararası bilimsel kuruluşa üyeliği bulunan Dr. Börcek Beyin ve Sinir Cerrahisi dalının zorlu konularından birisi olan çocuk beyin cerrahisi üzerine uzmanlaşmıştır ve hastalarının çok büyük bir kısmını çocuk yaş grubu hastalar oluşturmaktadır.

Bunun dışında bir diğer önemli ilgi alanı da Gamma Knife Radyocerrahisi’dir. Bu konuda erişkin ve çocuk yaş grubu tüm hastalara hizmet vermektedir.
İlgilendiği konuların başında çocukluk çağı beyin tümörleri, endoskopik cerrahi girişimler, konjenital anomaliler, gamma knife radyocerrahisi ve kafatası şekil bozuklukları bulunmaktadır.

Çocuk Beyin Cerrahisi nin her alanı ile ilgilenen Dr. Börcek, sıklıkla beyin tümörü tedavisi, hidrosefali tedavisi, doğumsal anomaliler ve kafatası şekillendirme girişimleri yapmaktadır. Ek olarak erişkin ve çocuk hastalarda Gamma Knife Radyocerrahisi ile de 15 yıldır aktif olarak hasta tedavi etmektedir. 2022 yılında Profesör ünvanını almıştır.

Avrupa Beyin Cerrahisi Derneği Uluslararası Akreditasyonu sahibi olan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı son teknoloji Intraoperatif Manyetik Rezonans Görüntüleme,Intraoperatif Tomografi Görüntülemesi, Nöronavigasyon Cihazı, Endoskopi Sistemleri ile birlikte tam teşekküllü olarak hastalarına başarı ile hizmet vermektedir.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki Özel Güven Hastanesi‘nde hastalarına hizmet vermektedir.

5. Opr. Dr. Kubilay Murat Özdener

Prof. Dr. Kubilay Murat Özdener

1966 yılında Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. 19831990 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim alarak tıp doktoru olarak mezun oldu.

19901992 yılları arasında Tunceli Merkez Sağlık Ocağı tabibi olarak zorunlu hizmetini tamamladı. Daha sonra kendi isteği ile Balıkesir Edremit Altınoluk Sağlık Ocağı’na tayin olup Eylül 1997 tarihine kadar pratisyen hekim olarak çalıştı. Bu arada Haziran 1995 – Eylül 1996 tarihlerinde Edremit 100 Yataklı Asker Hastanesi’nde yedek subay olarak askerlik görevini tamamladı.

1997 yılında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı’nda başladığı uzmanlık eğitimini 2003 yılında “ Ağır Kafa Travmalı Olgularda İntrakraniyal Basınç ve Hipotalamo – Hipofizer – Gonadal Aks Arasındaki İlişkinin Değerlendirilmesi ” isimli tez çalışması ile tamamlayarak beyin ve sinir cerrahisi uzmanı ünvanını aldı.

20032006 yıllarında Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde beyin ve sinir cerrahisi uzmanı olarak görev yaptı. Ocak 2007 tarihinden itibaren özel sektörde çalışmaya başladı. 2007-2008 yıllarında Düzce Özel Hayri Sivrikaya Hastanesi’nde çalıştı.

Ocak 2009 – Şubat 2014 tarihleri arasında Türkiye Diyanet Vakfı Ankara Özel 29 Mayıs Hastanesi’nde çalıştı. Şubat – Ekim 2014 tarihleri arasında kısa süre Medicana International Ankara Hastanesi‘nde çalıştı. Ocak 2015 – Mart 2016 tarihleri arasında Yardımcı Doçent Doktor ünvanı ile Yüksek İhtisas Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı’nda çalıştı.

Nisan 2016 – Haziran 2021 tarihleri arasında Özel Ankara Umut Hastanesi‘nde çalıştı. Ağustos 2021 tarihinden itibaren özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Türk Tabipler Birliği, Türk Nöroşirürji Derneği ve Türk Omurga Derneği üyesidir. Genel nöroşirürji uygulamaları yanında omurga ve omurilik hastalıkları cerrahisi, nörotravma ve beyin tümörleri cerrahisi ile ilgilenmektedir. İngilizce bilmektedir.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.