5 En İyi İzmir Psikiyatri Doktoru (Psikiyatrist)

5 En İyi İzmir Psikiyatri Doktoru (Psikiyatrist)

1. Uzm. Dr. Sevgin Ekşioğlu Karacaoğlu

Uzm. Dr. Sevgin Ekşioğlu Karacaoğlu

1983 Tire İzmir doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Tire’de tamamladım. 2001 yılında Tire Kutsan Anadolu Lisesi’nden mezun oldum. Üniversite eğitimimi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 20012007 yılları arasında tamamladım.

2008 yılında Psikiyatri Uzmanlık Eğitimine İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde başladım. İhtisasım boyunca Psikiyatri alanında tanınmış bir çok kıymetli hocamızla çalışma ve deneyimlerinden yararlanma fırsatı buldum.

2013 yılında Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak ilk görev yerim Şanlıurfa Siverek Devlet Hastanesi’ ne atandım, Burada yaklaşık iki yıl görev yaptıktan sonra güzel memleketime geri döndüm.

2015 yılında Özel Çankaya Tıp Merkezi‘nde tam zamanlı olarak görev yapmaya başladım. Beş yıla yakın bir süre bu güzel kurumda, keyifle danışanlarımla bir araya geldim. Bu beş yıllık süre boyunca, hem çalışma arkadaşlarımın deneyimleri hem de değerli hastalarımla kurduğum diyaloglardan, hekimliğin hastalık tanı ve tedavisinden çok daha fazlası olduğunu öğrendim.

2020 yılı temmuz ayından itibaren İzmir Ekol Hastaneleri bünyesinde görev almaya başladım. Bu kurumun uluslararası yetkinliği ile başta avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın bir çok bölgesinden, farklı kültürel ve etnik kökenlerden gelen danışanlarla çalışma şansı yakaladım.

Edindiğim tecrübeler ve bilimsel çalışmalara merakımla, ruhsal sorunların en güncel başlıklarını derlediğim kitabım ‘Kendini Anlama Yolculuğu’ 2022 yılı mayıs ayında yayınlandı. Bir diğer hayalim olan kendi kliniğimde, ‘Hastane polikliniği=kısıtlı zaman aralığı’ zorluğunu ortadan kaldıracak biçimde çalışabilme fırsatına 2022 temmuz ayından itibaren kavuştum.

Psikoterapi tekniklerinin güncel yaklaşımları, hipnoz, EMDR ve recall healing gibi alternatif tedavi yaklaşımları ile ilgili eğitimlerim halen devam etmektedir.

Şu anda İzmir Çiğli‘deki özel kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

2. Uzm. Dr. Ayşe Nur Oğuz

Uzm. Dr. Ayşe Nur Oğuz

2011 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum.

2013 yılında Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi‘nde ruh sağlığı ve hastalıkları alanında tıpta uzmanlık eğitimine başladım ve 2018 yılında yılında psikiyatri uzmanı oldum.

20182021 tarihleri arasında İstanbul’da Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri uzmanı olarak çalıştım.

Halen İzmir Konak‘taki özel muayenehanemde yüz yüze ve/veya online olarak psikiyatrist ve psikoterapist olarak çalışmaktayım.

3. Uzm. Dr. Arzu Dalmış

Uzm. Dr. Arzu Dalmış

Uzm. Dr. Arzu Dalmış, dinamik yönelimli psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi, cinsel terapi, aile terapisi, kişilerarası ilişki psikoterapisi, bağımlılarda motivasyonel görüşme teknikleri, EMDR terapisi, alanlarında hizmet vermektedir.

Öğretmen anne babanın çocuğu olan Arzu Dalmış, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. İzmir Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra 1995 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuş, hekimlik görevine ilk olarak Çorum’da başlamıştır.

Daha sonra uzmanlıkta ilk tercihi olan psikiyatri bölümünü kazanarak ihtisas eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında yapmıştır. Uzmanlık tezi olarak alkol bağımlılarında genetik çalışmaları tercih etmiş olup “Türk toplumunda Dopamin-2 reseptör geninin ve kişilik özelliklerinin alkol bağımlılığındaki rolü” isimli bilimsel çalışması Anadolu Psikiyatri Dergisinde yayınlanmıştır.

Psikiyatri ihtisası yanısıra dinamik yönelimli psikoterapi, bilişsel davranışçı terapi, cinsel terapi, aile terapisi, kişilerarası ilişki psikoterapisi, bağımlılarda motivasyonel görüşme teknikleri, EMDR eğitimlerini tamamlayan Arzu Dalmış’ın, bilimsel dergilerde yayınlanmış birçok makale ve kongre sunumları bulunmaktadır (Yayınları Dalmış ve Kitiş soyadlarıyla aranmalıdır).

Psikiyatrist olarak Kars ve İzmir’de kısa bir süre çalıştıktan sonra 2010 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük ruh sağlığı hastanelerinden biri olan Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde 12 yıl görev almıştır. Bu süreçte hastane görevlerinin yoğun olması nedeniyle akademik çalışmalarına ara vermek zorunda kalan Arzu Dalmış klinisyenlik alanında ciddi deneyimler kazanarak 2022 yılında devlet memurluğu görevinden ayrılarak, aldığı terapi eğitimlerini klinik deneyimleriyle birleştirip danışanlarına daha iyi hizmet verebilmek için İzmir’de kendi muayenehanesini açmıştır.

İnsanın bedenindeki tek hastalığın “zihin” olduğuna inanan Arzu Dalmış, terapinin gerçek başarısının, danışanın iş birliğine ve çabasına bağlı olduğunu düşünmektedir.

4. Uzm. Dr. Esma Burçak Zengin

Uzm. Dr. Esma Burçak Zengin

2001 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 20022008 yılları arasında Ege Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda psikiyatri uzmanlığı eğitimini aldı.

Dr. Esma Burçak Zengin, Siirt Devlet Hastanesi ardından Özel Çankaya Tıp Merkezinde Psikiyatri Uzmanı, Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesinde Yardımcı Doçent Doktor, Özel Zübeyde Hanım Tıp Merkezinde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışan Zengin halen İzmir Karşıyaka‘daki muayenehanesinde hasta kabul etmektedir.

5. Doç Dr. Dursun Hakan Delibaş

Doç. Dr. Dursun Hakan Delibaş

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun olan Dursun Hakan Delibaş, 2007 yılından beri psikiyatri alanında çalışmaktadır. Uzmanlık eğitimini 2012 yılında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde tamamlamıştır. Mayıs 2012 – Temmuz 2012 tarihleri arasında Kars Devlet Hastanesinde psikiyatr olarak görev yapmıştır. Daha sonra 2012 Temmuz ayında, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatr olarak atanmıştır. 20122014 tarihleri arasında açıköğretim fakültesi sağlık kurumları işletmeciliği önlisans bölümünden mezun olmuştur. 29.05.2020 tarihinde doçent ünvanı almıştır.

Tamamlanmış ve devam eden birçok bilimsel araştırma ve projeleri bulunmaktadır. Eylül 2021 tarihine kadar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaya devam etmiştir. Bu kurumda diğer branşlarda asistanlara eğitimler vermiştir. Birçok ulusal ve uluslararası dergide hakemlik yapmıştır.

Psikiyatri eğitimine başladığı süreçten sonra yıllık düzenli olarak yapılan ulusal ve uluslararası birçok psikiyatri kongresine katılımcı, konuşmacı ve oturum başkanı olarak iştirak etmiştir. Ruhsal toplumsal beceri kazandırma eğitimi, bilişsel davranışçı psikoterapi, destekleyici psikoterapi, kabul ve kararlılık terapisi, EMDR psikoterapisi, cinsel terapi, mindfullness, hipnoz eğitimleri almıştır. Hastalarıyla gündelik pratiğinde tüm bu aldığı eğitimleri eklektik olarak kullanarak gerekli durumlarda tedaviye ilaç ekleyerek ruhsal hastalıklara tedavi etmektedir.

Eylül 2021 tarihinden itibaren kendi muayenehanesinde hastalarına hizmet vermeye başlamıştır.

6. Uzm. Dr. Lara Utku İnce

Uzm. Dr. Lara Utku İnce

2003 yılında Ankara Anadolu Lisesi’nden, 2011 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Lisans eğitimi sürecimde 20082009 güz yarıyılında 5 aylığına Erasmus Öğrenci Değişim Programı Kapsamında Justus Liebig Universitaet’te (Giessen/Frankfurt/Almanya) eğitim aldım.

Yine bu süre zarfında Ruhrland Klinik’te (Essen/Almanya) Prof. Dr. Ulrich Costabel’le çalışma imkanı buldum. 20112013 yılları arasında Bornova Verem Savaş Dispanseri’nde mecburi hizmetimi tamamladım. 2017 yılında İnönü Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında psikiyatri ihtisasımı tamamlayarak psikiyatri uzmanı oldum.

20172020 yılları arasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptım, aynı hastanede sadece kanser hastaları ve yakınlarına hizmet sunan, tedavi ekibine eğitim ve psikolojik destek sağlayan Psiko-onkoloji polikliniğini kurdum. 2020 yılında Selçuk Devlet Hastanesi’ne tayin oldum.

Eğitim ve meslek hayatım süresince açık ve kapalı psikiyatri servislerinde, duygu durum, psikoz, anksiyete, madde bağımlılığı, konsültasyon ve liyezon psikiyatri, adli psikiyatri poliklinik ve yataklı servislerinde görev yaptım.

Ocak 2022 itibariyle kendi muayenehanemde hizmet sunmaya başladım.