5 En İyi Ankara Kalp Damar Cerrahisi Doktoru

5 En İyi Ankara Kalp Damar Cerrahisi Doktoru

1. Prof. Dr. Haşmet Bardakçı

Prof. Dr. Haşmet Bardakçı

1968 yılında Karaman’da doğdum. Konya Anadolu Lisesi ve Eskişehir Tıp Fakültesi‘nden mezun oldum. Kalp Damar Cerrahisi ihtisasımı İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü Florence Nightingale Hastanesi ve Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinde (Ankara) tamamladım.

İhtisasım süresince Türkiye’nin çok değerli hocaları ile çalışma ve onların deneyimlerinden yararlanma fırsatı buldum. Bu konuda kendimi her zaman çok şanslı hissetmişimdir.

Yetişmemde emeği geçen tüm hocalarıma her zaman minnet duyarım. Onlardan hem bu mesleğin inceliklerini, hem de kişisel gayretin ve iyi ekip çalışmasının insan yaşamına nasıl yansıdığını öğrendim.

Bizlerin sadece insanların kalp veya damarlarını teknik olarak ameliyat eden insanlar değil, hastalarımızın hayatla, aileleri ile sevdikleri ile aralarındaki köprüler olduğumuzu ve sorumluluğumuzun büyüklüğünü öğrendim.

Uzman olduktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye çapında yaptığı sınavda birinci olarak devlet bursu ile Amerika Birleşik Devletleri’nde (Columbia Üniversitesi – New York) Prof. Dr. Mehmet Öz ile çalıştım.

Yine bu dönemde ve daha sonrasında dünyanın alanında en iyi bilinen isimleri ile çalışma fırsatlarını buldum ve değerlendirdim. Bu imkanlar mesleğimin başlangıcından itibaren Kalp ve Damar Cerrahisi konusunda ufkumun geniş olmasını sağladı.

2008 yılında Doçent, 2013 yılında da Kalp Damar Cerrahisi Profesörü ünvanını aldım. 2001 yılında eğitim kadrosu olan Başasistanlık görevimden, Eğitim Görevlisi (Klinik Şefi) ve Profesör olduğum bugüne kadar yurt içinden asistanlarımız ve yurtdışından pek çok genç meslektaşımızın eğitimlerine katkıda bulundum. Onların alanımızdaki başarıları beni her zaman gururlandırmıştır.

Aralarında en son yayınlanan ve dünyada hastalıkların nasıl tedavi edileceğini belirleyen kılavuzlar (guidelines) da dahil olmak üzere (Amerika ve Avrupa kılavuzları) Kalp ve Damar Cerrahisi’nde yapılan yüzlerce bilimsel çalışma ve tıp kitaplarında referans gösterilen yurtiçi ve yurtdışı araştırmalarım oldu ve devam etmektedir.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

2. Prof. Dr. Erol Şener

Prof. Dr. Erol Şener

1959 yılında Konya’da doğdum. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Mayıs 1989 tarihinde sınava girerek, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nde (TYİH) Kalp ve Damar cerrahisi uzmanı oldum ve akabinde, yapılan sınavdan başarılı olmam sonucunda, başasistan olarak atandım.

19891991 yılları arasında GATA Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nin kuruluşunda aktif olarak görev aldım ve Askerlik görevimi yaptım. 1991 yılında tekrar Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesine dönerek Başasistan olarak tekrar çalışmaya başladım.

Ekim 1995 tarihinde doçent oldum ve aynı klinikte 1998 tarihine kadar başasistan olarak çalıştım. Eylül 1998 tarihinde TYİH Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’ne şef olarak atandım. 2004 yılına kadar aynı zamanda klinik koordinatörlüğü görevini de yürüttüm.

2004 yılında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde yeni kurulmak istenen kalp ve damar cerrahisi kliniğine kurucu şef olarak atandım. 2009 yılında Rize Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi ABD’na atanarak profesör oldum.

Aynı zamanda Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Geçici Görevlendirme ile bulundum. Temmuz 2012 ‘de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığa atandım.

2021 yılı itibariyle Ankara Çankaya Medicana Hastanesi‘nde çalışmama devam etmekteyim.

3. Prof. Dr. Birol Yamak

Prof. Dr. Birol Yamak

Prof. Dr. Birol Yamak, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini 1984 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır.

İhtisasını ise, Türkiye İhtisas Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği‘nde tamamlayarak 1991 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı olmuştur.

Prof. Dr. Birol Yamak, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi, Adıyaman Üniversitesi, Gaziantep Medical Park Hastanesi, Özel Natomed Hastanesi, Ankara Çukurambar Koru Hastanesi, Batıkent Bilgi Hastanesi gibi kurumlarda görev almıştır.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

4. Prof. Dr. Ertekin Utku Ünal

Prof. Dr. Ertekin Utku Ünal

1996 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olarak aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimine başladı. 2002 yılında Tıp Fakültesi’nden mezun olarak yine aynı yıl Tıpta Uzmanlık Sınavı sonucuyla Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nde asistanlık eğitimine başladı.

2009 yılında ihtisasını tamamlayarak 2009-2010 yılları içerisinde askerlik görevini Van Asker Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı olarak tamamladı. Ardından Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzman doktor olarak çalışmaya başladı.

2012 yılında Başasistan kadrosuna geçti. 2014 yılında Doçentlik unvanı almaya hak kazandıktan sonra Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve ardından 2019-2020 yıllarında ise Ankara Şehir Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Görevlisi olarak çalışmaya devam etti.

2020 yılında profesör ünvanına hak kazanarak Hitit Üniversitesi’nde ameliyatlarına devam etmiştir. 2022 yılından itibaren kendi muayenehanesinde hastalarını değerlendirmektedir. Ameliyatlarını Ankara’nın seçkin özel hastanelerinde uygulamaktadır. Ayrıca yarı-zamanlı olarak şehir dışında da kalp ve damar ameliyatları yapmaktadır.

Tüm erişkin kalp cerrahisi operasyonlarının uygulanmasında görev almaktadır. Özel ilgi alanları arasında aort cerrahisi (anevrizma ve diseksiyonlar), aort kapak tamiri, küçük kesilerden yapılan girişimler bulunmaktadır.
Ayrıca Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği’nin uluslararası seçkin indekslerce (SCI-E) taranan dergisi Türk Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Dergisi’nde Yardımcı Editör olarak çalışmaktadır.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

5. Prof. Dr. Mustafa Hakan Zor

Prof. Dr. Mustafa Hakan Zor

1976 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğrenimini Çubuk Atatürk İlkokulu’nda tamamladıktan sonra orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1994 yılında girdiği üniversite yerleştirme sınavında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak 2000 yılında mezun oldu.

Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nı kazanarak asistanlığını bu bölümde tamamladı.Bu süre içerisinde 2 ay Macaristan Szeged Üniversitesi ve 2 ay Norveç Rikshospitalet olmak üzere toplam 4 ay yurt dışında eğitim aldı.

2006 yılında uzman olarak Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı bünyesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Devlet Hizmet Yükümlülüğü görevini Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladıktan sonra Gazi Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’na tekrar dönerek Yardımcı Doçent kadrosu altında çalışmaya devam etti.

2014 yılında Doçent Doktor ünvanı alan Mustafa Hakan ZOR, 2021 yılında Profesör Doktor ünvanını alarak çalışma hayatına Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Öğretim Üyesi olarak devam etmektedir.