5 En İyi Ankara Diyetisyen

5 En İyi Ankara Diyetisyen

1. Dyt. Sıla Saraç

Dyt. Sıla Saraç

Diyetisyen Sıla Saraç, 2016’da Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü‘nden mezun olmuştur.
20162017 yılları arasında Özel Koru Ankara Hastanesi’nde önce klinik diyetisyen, daha sonra Sorumlu Diyetisyen unvanı ile çalışarak hastaneye önemli katkılarda bulunmuştur.

Aynı yıl içerisinde birçok gebe, lohusa ve yeni doğan beslenme kongrelerine ve eğitimlerine katılmış, bu alanda uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı & UNICEF onaylı Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı eğitimi alarak Emzirme Danışmanı unvanı kazanmıştır. Emzirmenin insan beslenmesindeki ilk adım olması sebebiyle bu konuda son derece hassas olan Sıla Saraç, mesleği içerisinde bu alana özellikle ayrı bir kıymet ve önem vermektedir.

2017 yılında mesleğine ek olarak icra etmek üzere kamera önü oyunculuğu sektörüne girmiş, fakat mesleğinden uzak kalma endişesiyle bu sektörü geri plana atmaya karar vermiştir.

20182020 yılları arasında Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği de yaparak bu alanda uzmanlaşmıştır. Halen tüp mide ameliyatı sonrasında diyet, mide fıtığı ameliyatı sonrasında beslenme, reflü ameliyatı sonrasında beslenme, mide balonu ve mide botoksu sonrasında diyet ve beslenme konusunda hastalarına destek olmaktadır.

20202021 yılında yeniden Özel Koru Ankara Hastanesi’nde hizmet veren Diyetisyen Sıla Saraç, pandemi döneminde ise kendisine gelen bir teklifle TRT 1’de “Zinde Kal” isimli sağlık, egzersiz ve beslenme programının sunuculuğunu yapmıştır.

Meslek hayatı boyunca T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çalışanları, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) çalışanları, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı öğretmenleri ve çocukları, IKEA çalışanları, ALBERT GENAU çalışanları gibi çeşitli geniş topluluklara beslenme eğitimleri vermiştir.

Bugün Sıla Saraç, Söğütözü Via Twins’teki Beslenme ve Diyet Tedavisi Danışmanlık Ofisi’nde hem diyetisyenlik hem de emzirme danışmanlığı hizmeti vermektedir. Hizmet alanları; polikistik over sendromu (PCOS)’nda beslenme, gebelikte beslenme, gebelik şekerinde diyet tedavisi (gestasyonel diyabet tedavisi), emzirme döneminde beslenme ve diyet, hipotiroidi (tiroidlerin az çalışması) hastalığında beslenme, haşimato ve beslenme, şeker hastalığında (tip 1 ve tip 2 diyabette) beslenme tedavisi, ağırlık yönetimi (kilo alma-kilo verme), Spastik kolon/İBS (irritabl bağırsak hastalığı)’nda beslenme, geçirgen bağırsak sendromu tedavisi, besin intöleranslarında beslenme, reflü-gastrit-ülser beslenme tedavisi, çocukluk ve ergenlik döneminde beslenme rehberliği ve sporcu beslenmesi’dir.

Emzirme Danışmanı Sıla Saraç; bu hassas dönemde annelerle doğru iletişim kurarak onları destekler, kendilerine güvenmelerine ve yavrularının tüm ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. Birçok annenin endişesini yıkmış ve sorunlarına çözüm getirmiş olmanın hazzı ile danışmanlığa devam etmektedir.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki ofisinde danışanlarına hizmet vermektedir.

2. Dyt. Nevra Demirel

Dyt. Nevra Demirel

1978 Ankara doğumlu olan Nevra Demirel, 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyettetik Bölümü’nden mezun olarak diyetisyen ünvanını almıştır.

19992001 yılları arasında özel bir yemek şirketine bağlı olarak MEV Özel Köksal Toptan Lisesi ve Özel Ankara İlköğretim Kurumları’nda toplu beslenme sistemleri üzerine yönetici kurum diyetisyeni olarak görev almıştır.

20012004 yılları arasında Flavius Sağlıklı Yaşam ve Estetik Merkezi-Bilkent şubesinde kilo yönetimi,zayıflama ve sellülit tedavileri üzerine çalışmalarını sürdürmüştür.

2004 yılında Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Yaşasın Hayat Kliniği’nin Ankara şubesinde şef diyetisyen olarak göreve başlamıştır.2005-2006 yılında aynı kliniğin Renewaclub Spor Merkezi bünyesinde görevine devam etmiştir.

20072013 yılları arasında Renewaclub Wellness Clinic departmanında kilo yönetimi, sporcu beslenmesi, adölesan ve çocuk beslenmesi,yeme bozuklukları,gebelik ve emziklilik dönemi beslenmesi gibi konular üzerinde çalışmalarına devam etmiştir.

2014 yılında kurduğu Nevra Demirel Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’nde bireysel ve kurumsal çalışmalarını sürdürmektedir.
Türkiye Diyetisyen Derneği üyesi olan Nevra Demirel’in çeşitli magazin dergilerinde ve çalıştığı kurumların sürekli yayınlarında makaleleri yayınlanmıştır.

Mesleği ile ilgili çeşitli konularda eğitim ve seminerler vermiştir. Görsel basında da konuk olarak katıldığı TV programları bulunmaktadır.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel ofisinde danışanlarına hizmet vermektedir.

3. Uzm. Dyt. Ece Yalın

Uzm. Dyt. Ece Yalın

Uzman Diyetisyen Ece Yalın; 1993 yılında Adıyaman’da doğdu.
2011 yılında başladığı Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi  Beslenme ve Diyetetik Bölümünden (Lisans) 2015 yılında  derece ile mezun oldu.

2015 Kasım – 2016 Mayıs dönemlerinde Ankara Seroniss Diyet Merkezi‘nde yönetici diyetisyen olarak görev aldı. 2016 Mayıs – 2017 Haziran dönemlerinde  bireysel danışmanlık hizmetini başka bir kurumda devam ettirdi.

2017 yılı içerisinde Hacettepe Onkoloji Hastanesi‘nde Nutrisyon Diyetisyeni olarak görev yaparken Üniversite Hastanesi ve KEPAN işbirliğiyle yürütülen ” Geriatri ve Malnutrisyon Saptaması” isimli bilimsel çalışmaya kabul edilerek pilot diyetisyen olarak  3 aylık sürede çalışmasını başarı ile tamamlamıştır.

20162018 yılları arasında St. Clements Unv.’de Sosyal Psikoloji bölümünde başladığı Yüksek Lisansını tamamlamıştır.

2018 Temmuz ayında kurucu ve yöneticisi olduğu FitCenter Bistro & Clinic’ i isim ve yer değişikliği ile Ankara Çankaya‘daki The Diet Clinic adıyla hizmetini devam ettirmektedir.

4. Dyt. Derya Şahin Çelik

Dyt. Derya Şahin Çelik

2004 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. 20042005 yılları arasında Los Angeles California State Üniversitesi‘nde eğitimimi tamamlarken sağlık merkezinde staj yaptım.

Obezite ile mücadele kapsamında kilo denetimi ve hastalıklarda beslenme tedavisi alanlarında çeşitli sağlık kuruluşlarında görev yaptım.

Uluslararası Beslenme ve Diyetetik kongrelerinde faaliyetlerde bulundum. Onkoloji Diyetisyenliği uzmanlığına hak kazandım. Bununla birlikte yaşam koçluğu eğitimi alarak kişiye özel diyet programlarının daha kolay uygulanabilir hale gelmesini sağladım.

Danışanlarımla birlikte çıktığım bu yolda bilgi ve birikimlerimi onlarla paylaşarak başarılı ve kalıcı sonuçlar almalarını sağlıyorum.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel ofisimde danışanlarıma hizmet vermekteyim.

5. Dyt. Hatice Karslıoğlu

Dyt. Hatice Karslıoğlu

1974 Çorum’da doğdum. İlkolkul,ortaokul ve liseyi Çorum’da bitirdim. Üniversite sınavına girdiğimde aklımda diyetisyenlik mesleği yoktu. Mimarlık ve psikolog mesleklerine karşı inanılmaz ilgi duyuyordum.Matematik bölümüne geçtiğim için psikolog mesleğini tercih edemedim.Sadece mimarlık seçeneğim kalmıştı.Rehber uzmanım diyetisyen mesleğinden bahsetmişti ve yazmamı tavsiye etti. Zaten diyetisyen mesleğini olacağını düşünmüyordum ve en son tercihime yazmıştım. O gün bana sorsanız diyetisyen olacaksın diye aklımın ucuna bile gelmezdi.

1990‘da diyetisyenlik bölümünü kazanmıştım. Mutsuzdum istemediğim bir meslek kazanmıştım. Başka şansım yoktu bölümü bitirmek zorundaydım. Ne zaman hastalıklar ile tanıştım o zaman mesleğimin benim için ne kadar uygun olduğunu gördüm.Ancak o dönemde diyetisyen mesleği şu anki gibi o kadar bilinen bir meslek değildi.

Sadece hastanede çalışabiliyordun. Ancak bu bana göre değildi çünkü üretmeyi ,inanlara yardım etmeyi seven bir kişiliğim vardı. 1995‘de Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra 8 ay Çorum Özel Hastane’de çalıştım. Şimdi düşünüyorum da 21 yaşımda diyetisyen mesleğimi yaparken bir taraftan da hemşireler ve temizlik görevlileri benim sorumluluğum altına vermişlerdi.

O yaşlarda bu sorumluluk almaktan korkmamıştım ancak benim için yetersizdi çünkü diyetisyen mesleğini tanımıyorlar ve sürekli mesleği tanıtmak için çaba harcıyordum. Bu böyle olmayacaktı babamın engellerine rağmen 1996 yılında Nutra Slim zayıflama merkezinde obezite alanında çalışmaya başladım. 65 kişi başvurmuştu ve onlar arasından seçilmiştim.

Benim için çok heyecan verici bir dönemdi. Obezite o dönemler de bu zamanki kadar yaygın değildi. O dönemde obezite alanında çalışmaya başlamak benim diyetisyen mesleğim de hangi alanda çalışmak istediğim kararını vermiştim.

Çünkü hem insanların sağlıklarına kavuşturuyordum hem de psikolojileri inanılmaz değişiyordu.Düşünsenize kapıdan ilk odanıza giren çekingen,utangaç,mutsuz,nefes almakta zorluk çeken,yürümek istemeyen bir kişi 6 ay sonra bambaşka bir kişi oluyordu. Kendine güvenen, hareketleri rahatlayan, kan değerleri normal seviyeye gelmiş ve en önemlisi gözlerinin içinin gülmesi bana mesleğim de ayrı bir mutluluk vermişti. Bundan sonra diyetisyen olarak obezite alanında ilerlemeye karar vermiştim ve 1998 yılında Türkiye’de o dönemde diyetisyen danışmanlık merkezi olan 3 kişiden biri olarak  Çorum’da kendi beslenme ve diyet danışma merkezimi kurdum.

7 yıl Çorum’da başarılı bir şekilde devam ettim. O dönem de kimse diyetisyen mesleğini tanımazdı. Kendi memleketim de hem diyetisyenlik mesleğini tanıttım hem de sağlıklı beslenme, zayıflama, şeker hastalığı ve özellikle çocukluk obezite ile ilgili çalışmalarımı devam ettim.

Sürekli kendimi geliştirme tutkunum artık bana yeterli gelmemeye başladı ve 2005 yılında ofisimi kapatarak İngiltere’ye dil eğitimine gittim. İngiltere’de diyetisyen mesleğime tamamen farklı bir gözlükten bakmamı sağladı.

2006 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Ankara’da zayıflama merkezin de  multidisiplin (doktor,fizyoterapist,egzersiz uzmanı,diyetisyen) ekibinde yönetici diyetisyen olarak 1,5 sene çalıştım.
Çocuklar ile çalışmak da ayrı bir keyif alırım. Özellikle Çorum’da obez çocuklar ile özel  eğitim çalışmaları yaptım. Bunlar nedir diye sorarsanız çocuklar anneleri ile birlikte geldiklerinde,soru sormaya başladıklarında hemen ağlamaya başlıyorlardı.

Ne kadar örselenmişlerdi. Anne-babalar bilinçsiz bir şekilde sürekli yememeleri gerektiği uyarılar yapmışlar bazen daha da acımazsızca davranıp kişilikleri zedelenmiş. Arkadaşları dalga geçmiş, şişko patates, tombul, şişko gibi lakaplar takılarak özgüvenlerini kaybettirip daha çok içlerine kapanmalarına sebep olmuşlar.

Bu yüzden ben de onlara tiyatro oyunları, dramalar ile beslenme eğitimleri verdim. Yaptığım aktivitelerden çok güzel başarılı sonuçlar elde ettim. Dirençli olan çocuklar kilo vermeye başladı ve kendilerini daha iyi ifade etmeye başladılar.

Bu yaptığım çalışmaları daha da geliştirmek için  çocuk endokrin doktorun yanında insülin pompası takılan Tip Diyabetli çocuklara, kilo sorunu olan çocuklara, iştahsız çocuklar ile Ankara’da 1 yıl diyetisyen olarak çalıştım. Burada da görevimi tamamlamıştım. Artık benim özgür olarak uçmam gerekiyordu.

2010 yılında Ankara’da Kibem Merkezi‘ni kurdum. Herkesin merak ettiği ‘’KİBEM’’ ne demek? Kibem Kişisel Beslenme Eğitim Merkezi’nin başlıklarının kısaltılmış halidir. Ankara‘da diyetisyen danışmanlık merkezi o yıllarda şuan ki kadar sayı çok fazla değildi. Belki 10 tane diyet danışmanlık merkezi vardı. Bu sürede çok fazla çalışmalara imza attım.4 yıl kadar Cinnah Ankara’da zayıflama, diyabet, hipotroid alanlarında diyetisyen olarak devam ederken ben yine durmadım. 1,5 yıl NEFİS DERGİSİ adı altında kendi bünyemde ücretsiz halka dağıtılmak üzere beslenme dergisi çıkardım.

1 sene TRT FM Radyo‘da 1 sene çocuklarda beslenme programı yaptım. Mag, Life gibi Ankara’da ünlü dergiler de yazılar yazmaya başladım. Beyaz Tv, Star Tv, Derya Baykal, Dr Aytuğ, Mesut Yar, Ebru Akel gibi bir çok programlarda konuşmacı olarak katıldım. Posta Gazetesi, Habertürk, Milliyet, Hürriyet gibi gazetelerde yazılar yazdım.

2014 yılında yine Ankara’da  Çayyolu’nda 2.şubemi açtım. Aynı sürede Kibem Diyet Mutfak adı altında evlere diyet yemek servisi hizmetini başlattım. Memleketimdeki özel yöresel yemekleri diyet yemeklerine çevirerek diyet yaparken lahmacun,pizza,simit,yanıç,börek vb. yasakların da tam buğday unundan yaparak keyifli bir diyet yemekleri yiyerek zayıfladılar.

5 yıl kadar mutfak büyüyerek devam ettirdim. 2019 yılında annemin rahatsızlığı sebebi ile kapatmak zorunda kaldım. Bu sürede 2018 yılında ‘’Kibem Diyeti’’ adı altında zayıflama kitabı çıkardım. Ankara da 2020 yılında Mustafa Kemal Mahallesi’ne taşındım. Beslenme ve diyet danışmanlık hizmetimi burada devam ediyordum. 6 ay önce Fonksiyonel Tıp platformundan eğitim aldım. Şu anda Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni oldum.

Şu anda Ankara Çankaya‘daki özel ofisimde danışanlarıma hizmet vermekteyim.