5 En İyi İzmir Diyetisyen

5 En İyi İzmir Diyetisyen

1. Uzm. Dyt. Cansu Kahraman

Uzm. Dyt. Cansu Kahraman

Şifa Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden 2015 yılında mezun olduktan sonra, diyet ve sporun ayrılmaz bir ikili olduğuna olan inancımdan ve spor bilimlerine karşı ilgimden dolayı 2019 yılında Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde yüksek lisans eğitimi tamamladım ve Uzman Diyetisyen Unvanı aldım.

4 yıl boyunca Tıp Merkelerinde ve Fitness&Spa Merkezinde binlerce danışanımın hayatlarına dokundum, 2017 yılından beri online olarak danışanlarıma hizmet veriyorum. Beslenme hayatımızın her anında, sabah kalkıp akşam yatana dek sürekli besleniyoruz ve bazen dengeyi bulmakta, düzeni sağlamakta zorlanabiliyoruz. Sağlıklı beslenme ve sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları kazanmak ise hayat kalitemizi yüksek seviyeye çıkarmak adına yapılacak en büyük yatırım.

Peki ya pazartesi başlanıp çarşamba günü elveda denilen diyetler, ya da spor salonuna 1 yıllık üyelik yaptırdıktan sonra sadece 5-6 kez gitmiş olmak. Meslek hayatım boyunca gözlemlerime göre diyet yapmak/sağlıklı beslenmek/spor yapmak istiyorsak motivasyona ve pozitif düşüncelere ihtiyacımız var, şimdiye dek hayatlarına dokunma imkanım olan danışanlarımla bizler birer aile gibi olduk ve bu kuvvetli bağımızla hem motive olup hem de keyifle programlarımızı sürdürüyoruz.

2. Dyt. Mehlika Öktem Boz

Dyt. Mehlika Öktem Boz

Diet Time Polikliniğinin kurucu diyetisyeni Mehlika Öktem Boz 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin farklı klinik ve polikliniklerinde toplu beslenme hizmetinde bulundu. Endokrin ve dahiliye polikliniklerinde klinik diyetisyeni olarak görev aldı.

2004 yılında özel bir zayıflama merkezinde obezite tedavisinde diyetisyen olarak çalışmaya başladı. Dünya mutfaklarına olan ilgisi nedeniyle bir süreliğine Fransa ve İtalya’da bulundu (Sommier de Villa Nime,Fransa – Seggiovia Monte Solaro Roma, İtalya).

2005 yılında Türkiye’de bir diyetisyenin kurduğu ilk poliklinik olma ünvanına sahip Diet-Time Polikliniğini açtı.O tarihten bu yana profesyonel ekibiyle danışanlarına sağlıklı beslenme ve diyet hizmeti sunmakta ve kurumsal beslenme alanında farklı sektörlerle işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmektedir. İzmir’in köklü okullarına kurumsal danışmanlık yapmakta, menülerini planlamakta, ayrıca öğrenci ve velilere yönelik seminerler düzenlemektedir. Tanınmış restaurantlara diyet ve lezzetin buluştuğu tariflerden oluşan menüler hazırlamakta ve Türkiye’nin önde gelen gıda üretim firmalarına danışmanlık hizmeti vermektedir.

Beden sağlığının bütüncül bir yaklaşım gerektirdiği inancıyla yakın zamanda estetik ve fitness birimlerini de hizmete sunan Mehlika Öktem Boz; danışanlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve Diet-Time’da edindikleri kazanımları hayat boyu sürdürmelerini sağlamak ilkesinden hareketle ekibinde bulunan medikal estetik hekimi,estetik ve plastik cerrah,diyetisyen,uzman estetisyen ve spor eğitmenleri ile profesyonel sağlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

Toplum sağlığı ile ilgili çalışmalar da yapan Boz, sağlıklı beslenme ve diyet konularında bir çok dergi ve internet sitesine yazılar yazmakta, televizyon programlarına ve konferanslara konuşmacı olarak katılmaktadır.

3. Dyt. Şeyma Türkoğlu

Dyt. Şeyma Türkoğlu

2016 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden başarıyla mezun oldum.

Eğitimi süresince Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde göğüs hastalıkları, onkoloji, ortopedi, cerrahi, kardiyoloji, dahiliye, hemodiyaliz, poliklinik ve çocuk hastalıkları beslenmesi servislerinde gözlem ve uygulama yapma fırsatım oldu. Aynı zamanda özel bir diyet çalışma merkezinde kilo alma,kilo verme, anoreksiya ve tip 1 – tip 2 diyabet durumlarında beslenme danışmanlığı yaptım. Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi mutfağında kurum beslenmesi, toplu beslenme ve yatan hastaların beslenmesinin sağlanmasında uygulamalarım oldu.

Meslek hayatıma zayıflama merkezi, spor salonu, Kordon Cerrahi Hastanesi ve Genel cerrahla beraber çalıştığım özel klinikten sonra Ekim 2020 yılında ‘YeveFitKal’ markası adı altında kendi kliniğimi kurdum.

Kişisel amacım, sağlıklı beslenmeyi akademik bilgilere dayanarak bireylere öğretmek, bireylerin

yaşam kalitesini artırmak, birçok hastalığa yakalanmadan koruyucu tedavi ile fiziki ve ruh sağlığı bir bütün olan bireyleri topluma kazandırmaktır.

Katıldığım Eğitim, Seminer ve kongreler:

2019 6. Ulusal 5. Akdeniz Obezite ve Metabolik Hastalıklar Kongresi
2018 Etkili İletişim, Diksiyon ve Vücut Dili Eğitimi
2017 Cevizle İlgili Son Yıllarda Yapılan Bilimsel Araştırmalar
2016 Obezite Güncel Yaklaşımlar
2015 Metabolik – Bariatrik Cerrahi: Multidisipliner Yaklaşım
2014 21.Yüzyıl Liderlik, Beceri Ve Donanımları Eğitimi
2014 IX. International Nurition & DieteticsCongress

Sağlıklı kilo verme ve sağlıklı kilo almanın yanı sıra tüp mide ameliyatı sonrası beslenme, mide balonu, mide botoksu, İnsülin Direncinde Beslenme, Tiroid, Haşimato Tiroidinde Beslenme, Demir, D Vitamini eksikliklerinde Beslenme, Sporcu Beslenmesinde, Hamilelikte Beslenme, Emziklilikte Beslenme ve Çocuklarda Beslenme konularında çalışmalarım yoğunlaşmıştır.

Çeşitli Üniversite ve eğitim kurumlarında düzenli konferanslarıma devam etmekteyim.

4. Dyt. Özge Bayraktar

Dyt. Özge Bayraktar

Merhaba, 1993 yılında İzmir’in Ödemiş ilçesinde doğdum. Her zaman sağlıklı beslenmeye özen gösterirdim ve sporu da hayatımdan eksik etmezdim. Bu özelliklerimden dolayı beslenme ve diyetetik bölümü lisedeyken ilgimi çekmeye başladı. Ödemiş Hulusi Uçaçelik Anadolu Lisesini bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü(2012-2016) onur derecesi ile tamamladım. 2014-2016 yılları arasında Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrenci temsilciliğini başarıyla sürdürdüm.

Mevcut lisans eğitimime ek olarak sporcu beslenmesi, obezite ve yeme bozuklukları, çocuk hastalıklarında beslenme, hastalıklarda diyet tedavisi, gıda güvenliği ve fonksiyonel besinler alanında eğitimlere katılarak çalışma alanlarımı genişletip çeşitli sertifikalar edindim. Aynı zamanda Şeker Çocuk Diyabet Kampı’nda 2 sene diyetisyenlik görevini üstlendim ve KEPAN derneğinin ilk kez düzenlemiş olduğu Klinik Nütrisyon Öğrenci kongresinde konuşmacı olarak seçildim ve görev aldım. 2017 yılında ‘Şizofreni hastalarında besin bağımlılığı ile beslenme durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi’ isimli mezuniyet tezim Nutritional Neuroscience dergisinde yayımlanmıştır.

Mezuniyet sonrası 1 sene boyunca İzmir’in kilo yönetimi konusunda en köklü kliniğinde hizmet verdim, 3,5 sene de Dereli endokrin kliniği ekibinde, obezite, diyabet ve diğer endokrin rahatsızlıklar alanında diyet tedavileri düzenledim. 2021 Nisan ayından itibaren kendi kliniğim olan Özge Bayraktar Beslenme ve Diyet Danışmanlığı’nda danışanlarıma hizmet vermekteyim.

Beslenme çok ilgi duyulan ve hayatımızın merkezinde bir alan ancak aynı zamanda bir bilim dalı olduğunu da unutmamak gerek. Öncelikle yaklaşımım; en yeni bilimsel veriler ışığında kişiye özel beslenme planları oluşturarak danışanlarımda kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yaratmak ve son diyetisyeniniz olmak.

5. Uzm. Dyt. Deniz Zünbülcan

Uzm. Dyt. Deniz Zünbülcan

Diyetisyen Deniz Zünbülcan, İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi‘nden mezun oldu. Üniversite yıllarında İstanbul Medical Park Hastanesi, Manisa Moris Şinasi Uluslararası Çocuk Hastanesi başta olmak üzere birçok özel hastane, merkez, kurum ve devlet hastanesinde stajlarını tamamladı.

Aynı zamanda doğru beslenme ve sağlıklı yaşamanın ancak bilimsel bilgilerle olabileceğine inandığı ve doğru bilgilerin ışığının herkesin yaşamına dokunarak daha kaliteli bir yaşama atılan adımlara katkıda bulunabilmek istediği için öğrencilik hayatı boyunca birçok organizasyon, kurs ve sempozyuma katıldı.

Mesleğine bilimin ışığında devam etmek istediği, diyetin klasik listelerden oluşmaması gerektiğine inandığı ve tüketilen besinlerin, bitkilerin, baharatların fonksiyonel olarak kullanılmasına önem verdiği için Ege Üniversitesi Farmakognozi Anabilimdalı Fitoterapi bölümünde yüksek lisans programına başladı.

Mezun olduğu yıldan itibaren çeşitli merkezlerde birçok kişinin hayatına dokunan Diyetisyen Deniz Zünbülcan, şu an danışanlarına kurucusu olduğu Diyetisyen Deniz Zünbülcan Beslenme Ve Diyet Danışmanlığında kendi geliştirdiği sistemi REBORN diyetin ayrıcalıklarıyla hizmet vermektedir.

Diyetisyen Deniz Zünbülcan, TRT, TRT Haber, Kanal D, İHA, Sabah gazetesi, Milliyet Pembenar, Ege Türk Tv, Manisa Medya Tv başta olmak üzere birçok yerel-ulusal yazılı, görsel ve işitsel medyada yer alıyor. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda, düzenlenen festivallerde çeşitli konularda eğitimler veriyor.